DPU

Aarhus Universitets segl

Afdeling for
Fagdidaktik, Generel pædagogik og Pædagogisk filosofi

Om afdelingen


Afdelingen er en af fire afdelinger ved DPU, Aarhus Universitet og er bygget op omkring de fagdidaktiske kandiatuddannelser og kandidatuddannelserne i generel pædagogik og pædagogisk filosofi.

Forskerne i afdelingen indgår i en række forskningsenheder.

Uddannelser


Seneste publikationer

Sortér efter: Dato | Forfatter | Titel

Medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Baun, Lise Ph.d.-studerende liba@edu.au.dk +4529888962 B, 324b
Berndsen, Mette Ph.d.-stipendiat metteberndsen@edu.au.dk B, 305
Blomhøj, Morten Professor blomhoej@edu.au.dk +4521560754 B, 352
Bols Slåttvik, Anja Ph.d.-studerende absl@edu.au.dk 1483, 645
Bülow, Morten Winther Ph.d.-studerende mobu@ps.au.dk
Bundgaard, Mette Amalie Fischer Ph.d.-studerende mafb@edu.au.dk B, 350
Bundsgaard, Jeppe Professor jebu@edu.au.dk +4531192607 B, 310
Bussenius, Laura Østergaard Ph.d.-studerende labu@edu.au.dk 1483, 645
Caeli, Elisa Nadire Postdoc elisa@edu.au.dk +4593508366
Caviglia, Francesco Lektor caviglia@edu.au.dk +4541663378 1483, 652
Dalsgaard, Christian Lektor cdalsgaard@edu.au.dk +4521664955 1483, 648
de Thurah, Thomas Fabricius Cranil Ph.d.-studerende thth@edu.au.dk B, 308
Ejersbo, Lisser Rye Emeritus lre@edu.au.dk +4561342694 B, 356
Færch, Julie Vangsøe Ph.d.-studerende jvaf@edu.au.dk B, 346
Fougt, Simon Skov Lektor sifo@edu.au.dk +4593521980 B, 340
Fredens, Line Ph.d.-studerende lifr@edu.au.dk
Fromholt-Iversen, Julie Specialkonsulent jfi@edu.au.dk B, 351
Gabrielsson, Rebekka Hegaard Videnskabelig assistent rega@edu.au.dk +4587159771
Gerster Johansen, Stine Ph.d.-studerende sgj@edu.au.dk B, 354
Gjessing, Eva Ph.d.-studerende evagjessing@edu.au.dk B, 301
Gregersen, Rikke Maagaard Ph.d.-studerende rmg@edu.au.dk 1483, 545
Haastrup, Lisbeth Lektor liha@edu.au.dk B, 317
Halsboe-Larsen, Helle Ph.d.-stipendiat helle@edu.au.dk B, 307
Hauer, Kristiane Ekstern lektor hauer@edu.au.dk B, 305
Have, Mona Postdoc mhave@edu.au.dk B, 305
Heger, Stine Ph.d.-stipendiat stine.heger@edu.au.dk +4525580656 B, 303
Heiden, Thomas Ph.d.-studerende trhe1@edu.au.dk B, 305
Hejsel, Tina phd-studerende th@edu.au.dk 1483
Henriksen, Birgitte Ph.d.-studerende bhen@edu.au.dk B, 350
Højgaard, Tomas Lektor tomas@edu.au.dk +4520567003 B, 347
Holflod, Kim Postdoc kimh@edu.au.dk 1483, 649
Holst, Finn Ekstern lektor fh@edu.au.dk B, 306
Jankvist, Uffe Thomas Professor utj@edu.au.dk +4587162941 B, 349
Kaasby, Mia Ph.d.-stipendiat kaas@edu.au.dk 1483, 645
Kabel, Kristine Lektor kabel@edu.au.dk +4593521760 B, 336
Kiær, Karina Ph.d.-studerende kk@edu.au.dk
Knudsen, Lars Emmerik Damgaard Lektor lada@edu.au.dk +4530226763 B, 312
Kristjansdottir, Bergthora Lektor emerita bekr@edu.au.dk +4593521040 B, 320
Laraignou, Anders Simmelkiær Ph.d.-stipendiat ansl@edu.au.dk B, 321
Larsen, Line Kjærgaard Ph.d.-stipendiat lkl@edu.au.dk B, 326
Laursen, Helle Pia Lektor heen@edu.au.dk +4587163874 B, 338
Ledet, Kristin Meulengracht Ekstern underviser DVIP krim@edu.au.dk 1483, 530
Lindenskov, Lena Lektor Emerita lenali@edu.au.dk +4526306681
Lindhardt, Eva Ph.d.-studerende evli@edu.au.dk
Møller, Maria Ph.d.-studerende maml@edu.au.dk 1483, 645
Nørgård, Rikke Toft Lektor rtoft@edu.au.dk +4520466756 1483, 650
Norup, Maiken Ph.d.-studerende mano@edu.au.dk 1483, 645
Olsen, Lise Ph.d.-stipendiat lo@edu.au.dk B, 322
Pedersen, Alex Young Phd studerende ayp@edu.au.dk 1483
Pedersen, Mathilde Kjær Phd studerende mkp@edu.au.dk B
Percy-Smith, Victoria Sofie Ph.d.-stipendiat vps@edu.au.dk B, 309
Plummer, Christelle Ph.d.-studerende c.plummer@edu.au.dk B, 348
Ravn, Malis Ph.d.-stipendiat mrav@edu.au.dk B, 318
Reusch, Charlotte Folkmann Ph.d.-studerende chre@edu.au.dk B, 324a
Rørbech, Helle Lektor hero@edu.au.dk +4593521225 B, 343
Schilhab, Theresa Lektor tsc@edu.au.dk +4587163612 B, 325
Stovgaard, Mikkel Lektor stovgaard@edu.au.dk +4587163827 B, 334
Tannert, Morten Postdoc mota@edu.au.dk
Thestrup, Klaus Lektor kthestrup@edu.au.dk +4521551302 1483, 654