DPU

Aarhus Universitets segl

Afdeling for
Fagdidaktik, Generel pædagogik og Pædagogisk filosofi

Om afdelingen


Afdelingen er en af fire afdelinger ved DPU, Aarhus Universitet og er bygget op omkring de fagdidaktiske kandiatuddannelser og kandidatuddannelserne i generel pædagogik og pædagogisk filosofi.

Forskerne i afdelingen indgår i en række forskningsenheder.

Uddannelser


Seneste publikationer

Sortér efter: Dato | Forfatter | Titel

Medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Baun, Lise Ph.d.-studerende liba@edu.au.dk +4529888962 B, 324b
Berndsen, Mette Ph.d.-studerende metteberndsen@edu.au.dk B, 305
Blomhøj, Morten Professor blomhoej@edu.au.dk +4521560754 B, 352
Bols Slåttvik, Anja Ph.d.-studerende absl@edu.au.dk 1483, 645
Broström, Stig Professor emeritus stbr@edu.au.dk +4524447570 D, 114
Bülow, Morten Winther Ph.d.-studerende mobu@ps.au.dk
Bundgaard, Mette Amalie Fischer Ph.d.-studerende mafb@edu.au.dk B, 350
Bundsgaard, Jeppe Professor jebu@edu.au.dk +4531192607 B, 310
Bussenius, Laura Østergaard Ph.d.-studerende labu@edu.au.dk 1483, 645
Caeli, Elisa Nadire Postdoc elisa@edu.au.dk +4593508366
Carlsson, Monica Susanne Lektor monica@edu.au.dk +4529426725 D, 104
Caviglia, Francesco Lektor caviglia@edu.au.dk +4541663378 1483, 652
Dalsgaard, Christian Lektor cdalsgaard@edu.au.dk +4521664955 1483, 648
Delaquil, Tessa Celine Postdoc tdel@edu.au.dk 1483, 521
de Thurah, Thomas Fabricius Cranil Ph.d.-studerende thth@edu.au.dk B, 308
Dohn, Niels Bonderup Lektor dohn@edu.au.dk +4593522537 1483, 544
Dyrgaard, Ditte Ph.d.-stipendiat dyrgaard@edu.au.dk D, 112
Ejersbo, Lisser Rye Emeritus lre@edu.au.dk +4561342694 B, 356
Elepaño, Mark Andrew Ph.d.-studerende elepanom@edu.au.dk
Elicer Coopman, Raimundo José Postdoc raimundo@edu.au.dk
Færch, Julie Vangsøe Ph.d.-studerende jvaf@edu.au.dk B, 354
Fougt, Simon Skov Lektor sifo@edu.au.dk +4593521980 B, 340
Frandsen, Henrik Vase Lektor hvf@edu.au.dk +4528915943 D, 106
Fredens, Line Ph.d.-studerende lifr@edu.au.dk
Frølund, Sune Lektor emeritus sufr@edu.au.dk +4541589668 D, 141
Fromholt-Iversen, Julie Specialkonsulent jfi@edu.au.dk B, 351
Gabrielsson, Rebekka Hegaard Videnskabelig assistent rega@edu.au.dk +4587159771
Gerster Johansen, Stine Ph.d.-studerende sgj@edu.au.dk
Gjessing, Eva Ph.d.-studerende evagjessing@edu.au.dk
Gregersen, Rikke Maagaard Ph.d.-studerende rmg@edu.au.dk
Grimm, Jon Auring Ph.d.-studerende jag@edu.au.dk D, 116
Haastrup, Lisbeth Lektor liha@edu.au.dk B, 317
Halsboe-Larsen, Helle Ph.d.-studerende helle@edu.au.dk B, 307
Hauer, Kristiane Ekstern lektor hauer@edu.au.dk B, 322
Have, Mona Postdoc mhave@edu.au.dk B, 305
Hedegaard, Maria Louise Larsen Ekstern lektor marhed@edu.au.dk
Heger, Stine Ph.d.-stipendiat stine.heger@edu.au.dk +4525580656 B, 303
Heiden, Thomas Ph.d.-studerende trhe1@edu.au.dk B, 305
Hejsel, Tina phd-studerende th@edu.au.dk 1483
Henriksen, Birgitte Ph.d.-studerende bhen@edu.au.dk
Henriksen, Mia Skjold Tvede Ph.d.-studerende msth@edu.au.dk +4529667756 D, 144
Hersom, Christina Ph.d.-studerende christinahersom@edu.au.dk
Højgaard, Tomas Lektor tomas@edu.au.dk +4520567003 B, 347
Holflod, Kim Postdoc kimh@edu.au.dk 1483, 649
Holst, Finn Ekstern lektor fh@edu.au.dk B, 306
Huggler, Jørgen Lektor johu@edu.au.dk +4560202790 D, 142
Hyldgaard, Kirsten Lektor hyldgaard@edu.au.dk +4593508186 D, 143
Jankvist, Uffe Thomas Professor utj@edu.au.dk +4587162941 B, 349
Kaasby, Mia Ph.d.-studerende kaas@edu.au.dk
Kabel, Kristine Lektor kabel@edu.au.dk +4593521760 B, 336
Kauffmann, Oliver Lektor kauffmann@edu.au.dk +4593508040 D, 148
Knoop, Hans Henrik Lektor knoop@edu.au.dk +4520954960 1483, 554
Knudsen, Lars Emmerik Damgaard Lektor lada@edu.au.dk +4530226763 B, 312
Korsgaard, Ove Professor emeritus ove@edu.au.dk D, 114
Kristjansdottir, Bergthora Lektor emerita bekr@edu.au.dk +4593521040 B, 320
Laraignou, Anders Simmelkiær Ph.d.-studerende ansl@edu.au.dk
Larsen, Line Kjærgaard Ph.d.-stipendiat lkl@edu.au.dk B, 326
Laursen, Helle Pia Lektor heen@edu.au.dk +4587163874 B, 338
Laursen, Per Fibæk Professor emeritus pefi@edu.au.dk +4521702695
Ledet, Kristin Meulengracht Ekstern lektor krim@edu.au.dk 1483
Lindenskov, Lena Lektor Emerita lenali@edu.au.dk +4526306681
Lindhardt, Eva phd-studerende evli@edu.au.dk B, 323
Magne, Jeanette Studielektor jema@edu.au.dk D, 115
Møller, Maria Ph.d.-studerende maml@edu.au.dk
Nørgård, Rikke Toft Lektor rtoft@edu.au.dk +4520466756 1483, 650
Norup, Maiken Ph.d.-studerende mano@edu.au.dk 1483, 645
Nuriler, Hatice Ph.d.-stipendiat haticenuriler@edu.au.dk 1483, 521
Olsen, Anne-Marie Eggert Emerita ameo@edu.au.dk +4529864317 D, 144
Olsen, Lise Ph.d.-stipendiat lo@edu.au.dk B, 322
Østergaard, Maria Kirstine Postdoc mko@edu.au.dk B, 348
Pedersen, Alex Young Ph.d.-studerende ayp@edu.au.dk 1483
Pedersen, Christian Lund Ph.d.-stipendiat clp@edu.au.dk +4560133780
Pedersen, Mathilde Kjær Ph.d.-studerende mkp@edu.au.dk
Percy-Smith, Victoria Sofie Ph.d.-studerende vps@edu.au.dk B, 309
Petersen, Karen Bjerg Lektor emerita kp@edu.au.dk +4593508163 1483, 530
Pio, Frederik Lektor frpi@edu.au.dk +4521287848 D, 153
Plummer, Christelle Ph.d.-studerende c.plummer@edu.au.dk
Ravn, Malis Ph.d.-stipendiat mrav@edu.au.dk +4553835456 B, 318
Reusch, Charlotte Folkmann Ph.d.-studerende B, 324a
Rørbech, Helle Lektor hero@edu.au.dk +4593521225 B, 343
Schilhab, Theresa Lektor tsc@edu.au.dk +4587163612 B, 325
Bengtsen, Søren Smedegaard Lektor ssbe@edu.au.dk +4520467019 1483, 520
Sørensen, Asger Lektor aso@edu.au.dk +4551328145 D, 111
Stovgaard, Mikkel Lektor stovgaard@edu.au.dk +4587163827 B, 334
Tannert, Morten Postdoc mota@edu.au.dk
Thestrup, Klaus Lektor kthestrup@edu.au.dk +4521551302 1483, 654
Wiberg, Merete Lektor wiberg@edu.au.dk +4520586298 1483, 519
Wieser, Clemens Lektor wie@edu.au.dk +4522501016 1483, 518