DPU

Aarhus Universitets segl

Afdeling for
Pædagogisk antropologi og Pædagogisk psykologi

Om afdelingen


Afdelingen er en af fire afdelinger ved DPU, Aarhus Universitet og er bygget op omkring kandidatuddannelserne i Pædagogisk antropologi og Pædagogisk psykologi.

Forskerne i afdelingen indgår i en række forskningsenheder.

Uddannelser


Seneste publikationer

Sortér efter: Dato | Forfatter | Titel

Medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Acharya, Maya Ph.d.-studerende msa@edu.au.dk +4571820109
Adriansen, Hanne Kirstine Lektor hka@edu.au.dk +4593508015 D, 275
Anbert, Lærke Cecilie Ph.d.-stipendiat lca@edu.au.dk D, 264
Andersen, Frans Ørsted Lektor frans@edu.au.dk +4521653749 1483, 549 /Kbh:D139
Andersen, Mads Lund Ph.d.-stipendiat mlua@edu.au.dk +4587161323 1483, 547
Anderson, Sally Lektor Emerita saan@edu.au.dk +4593508151 D, 286
Bach, Dil Lektor dil@edu.au.dk +4550907032 D, 259a
Bank, Mads Ekstern lektor bank@edu.au.dk
Berisha, Tringa Ph.d.-stipendiat tringa@edu.au.dk +4587159537 D, 245
Borring, Christoffer Granhøj Ekstern lektor cg@edu.au.dk
Bøttcher, Louise Lektor boettcher@edu.au.dk +4587163752 D, 243
Brøndum, Tine Postdoc tineb@edu.au.dk D, 267
Bruun, Maja Hojer Lektor mhbruun@edu.au.dk +4521242730 1483, 527
Christensen, Tina Wilchen Postdoc tinc@edu.au.dk +4528992005 D, 247
Clemensen, Nana Lektor nacl@edu.au.dk +4593521707 D, 279
Cordovés Santiesteban, Alexander A Postdoc alexcordoves@edu.au.dk D, 286
Dahl, Kari Kragh Blume Lektor karidahl@edu.au.dk +4593508500 1483, 550
Dannesboe, Karen Ida Lektor kida@edu.au.dk +4593521068 D, 293
Ebdrup, Ida Postdoc iebdrup@edu.au.dk D, 246
Egelund, Niels Professor emeritus egelund@edu.au.dk +4540291669 D, 132
Engstrøm, Thea Sofie Skjødt Ph.d.-stipendiat tsse@edu.au.dk 1483, 529
Gilliam, Laura Lektor lagi@edu.au.dk +4587163784 D, 281
Gjørding, Merethe Riggelsen Ph.d.-stipendiat meretherg@edu.au.dk D, 245
Gulløv, Eva Professor MSO evag@edu.au.dk +4593508147 D, 258
Gylling-Andersen, Thomas Ph.d.-stipendiat tga@edu.au.dk D, 211
Hansen, Nils Falk Ph.d.-studerende nifh@edu.au.dk
Hansen, Pernelle Rose Ekstern lektor perh@edu.au.dk D, 139
Hasse, Cathrine Professor caha@edu.au.dk +4523233631 D, 255
Hedegaard, Maria Louise Larsen Ekstern lektor marhed@edu.au.dk
Hesselvig, Rianne H. Ph.d.-studerende rhh@edu.au.dk +45507098 1483, 531
Holm, Lars Lektor larsh@edu.au.dk D, 290
Holmberg-Hansen, Stephan Videnskabelig assistent shh@edu.au.dk D, 254
Isfeldt, Annika Ph.d.-stipendiat ai@edu.au.dk D, 285
Jensen, Charlotte Sun Ph.d.-studerende chsj@edu.au.dk +4530317744 D, 285
Juul-Wiese, Thilde Ph.d.-studerende thi@edu.au.dk
Khawaja, Iram Lektor irkh@edu.au.dk
Kolmos, Marie Postdoc makol@edu.au.dk D, 216
Kousholt, Dorte Lektor dkou@edu.au.dk +4561304990 D, 227
Kousholt, Kristine Lektor krko@edu.au.dk +4587163795 D, 237
Kragh-Müller, Grethe Lektor grkm@edu.au.dk +4593508210 D, 238
Krause-Jensen, Jakob Lektor jakj@edu.au.dk +4541599415 1483, 522
Kryger, Niels Lektor emeritus kryger@edu.au.dk D, 286
Larsen, Birgitte Romme Lektor brl@edu.au.dk +4593521750 D, 283
Laursen, Anne-Lise Ettrup Wahlun Ph.d.-studerende alet@edu.au.dk +4526820498
Lieberoth, Andreas Lektor andreas@edu.au.dk +4525808859 1483, 552
Madsen, Charlotte Dyreborg Ekstern lektor chamadsen@edu.au.dk +4529874373
Manniche, Nana Videnskabelig assistent nana@edu.au.dk
Martiny-Bruun, Asger Ph.d.-studerende asma@edu.au.dk
Mathiassen, Charlotte Lektor cham@edu.au.dk +4561863645 D, 228
M. Blaabjerg-Zederkoff, Daniel Ph.d.-stipendiat daniel@edu.au.dk 1483, 546
Mekawi, Janne Kamp Videnskabelig assistent janne@edu.au.dk
Møbius Sørensen, Trine Ph.d.-studerende tems@edu.au.dk D, 239
Mogensen, Naja Dahlstrup Videnskabelig assistent nada@edu.au.dk D268
Mørck, Line Lerche Lektor llm@edu.au.dk +4524446313 D, 201
Morin, Anne Lektor amt@edu.au.dk +4525130708 D, 241
Muasya, Gabriella Ph.d.-stipendiat ginm@edu.au.dk D, 229
Nickelsen, Niels Christian M Lektor ncmn@edu.au.dk +4530894689 D, 213
Nielsen, Andreas Ph.d.-studerende andreasn@edu.au.dk D, 139
Nielsen, Anne Maj Lektor amn@edu.au.dk +4593508070 D, 214
Nielsen, Gritt B. Lektor gbn@edu.au.dk +4587159564 D, 261
Nissen, Morten Professor mn@edu.au.dk +4530282418 D, 231
Nissen, Stine Karen Ekstern lektor skn@edu.au.dk D, 268
Nørby, Simon Lektor sno@edu.au.dk +4587163645 D, 233
Persson, Maria Sønderby Videnskabelig assistent mariapersson@edu.au.dk 1483, 530
Petersen, Kirsten Elisa Lektor kepe@edu.au.dk +4587151839 D, 242
Plauborg, Helle Lektor hepl@edu.au.dk +4525482845 D, 203
Primdahl, Nina Langer Ph.d.-studerende nipri@edu.au.dk D, 211
Primdahl, Nis Langer Postdoc nilp@edu.au.dk D
Rasmussen, Jon Dag Postdoc jdr@edu.au.dk D, 270
Rasmussen, Penille Postdoc pr@edu.au.dk +4531310417 D, 209
Ravn, Julia Nørgaard Ph.d.-stipendiat jn@edu.au.dk 1483, 547
Schultz, Christoffer Ph.d.-studerende chs@edu.au.dk D, 202
Scuderi, Giorgia Ph.d.-stipendiat gscu@edu.au.dk D, 211
Simovska, Venka Professor vs@edu.au.dk D, 219a
Skaaning Knage, Frederikke Postdoc fsk@edu.au.dk +4522968817 D
Søndergaard, Dorte Marie Professor dms@edu.au.dk +4526213093 D, 219c
Sorenson, Jessica Postdoc jeso@edu.au.dk 1483, 531
Stage, Josefine Lee Ph.d.-stipendiat jlstage@edu.au.dk D, 245
Olesen, Jesper Lektor jeo@edu.au.dk +4593508149 D, 248
Svinth, Lone Lektor losv@edu.au.dk +4593508394 D, 235
Thit, Nanna Ph.d.-studerende nanthit@edu.au.dk D, 268
Thrane, Nanna Cæcilie Ph.d.-stipendiat nathra@edu.au.dk 1483, 529
Ulrik Andreasen, Lise Postdoc lua@edu.au.dk D, 267
Valentin, Karen Lektor, viceinstitutleder for forskning kava@edu.au.dk +4587163824 A, 301d
Winther, Ida Wentzel Lektor idwi@edu.au.dk +4551890434 D, 266
Winther-Lindqvist, Ditte Alexandra Lektor diwi@edu.au.dk +4530139323 D, 224
Wintoniak-Bendtsen, Ane Ph.d.-studerende ane@edu.au.dk 1483, 529
Wright, Susan Professor suwr@edu.au.dk +4587163628 D, 260