DPU

Aarhus Universitets segl

Afdeling for
Uddannelsesvidenskab

Om afdelingen


Afdelingen er en af fire afdelinger ved DPU, Aarhus Universitet og er bygget op omkring bacheloruddannelsen i uddannelsesvidenskab og kandidatuddannelsen i uddannelsesvidenskab.

Forskerne i afdelingen indgår i en række forskningsenheder.

Uddannelser


Seneste publikationer

Sortér efter: Dato | Forfatter | Titel

Medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Aarkrog, Vibe Lektor viaa@edu.au.dk +4593522064 B, 103b
Andersen, Julie Reng Videnskabelig assistent jra@edu.au.dk 1483, 633
Andersen, Michael Ekstern lektor michaelandersen@edu.au.dk B, 104
Andreasen, Lasse Justi Videnskabelig assistent lja@edu.au.dk B, 112b
Andresen, Bent B. Emeritus bba@edu.au.dk B, 108
Bach, Katrine Mygind Videnskabelig assistent kmb@edu.au.dk +4530591543 B, 112b
Brandi, Ulrik Lektor brandi@edu.au.dk +4521653717 B, 201
Breengaard, Michala Hvidt Postdoc mhb@edu.au.dk B, 311
Bregnballe, Nanna Videnskabelig assistent nb@edu.au.dk B, 112b
Brøgger, Katja Lektor kb@edu.au.dk +4593508478 B, 213
Buhl, Rita Ekstern lektor ribu@edu.au.dk
Christensen, Søren Lektor socr@edu.au.dk +4587163623 B, 103h
Clausen, Thomas Ekstern lektor thc@edu.au.dk +4593508630
Cort, Pia Seidler Lektor cort@edu.au.dk +4593522242 B, 211a
Dimsits, Miriam Ekstern lektor midi@edu.au.dk +4552115099
Elkjær, Bente Professor elkjaer@edu.au.dk +4550995380 B, 204
Frandsen, Thea Krøner Videnskabelig assistent thkf@edu.au.dk B, 116
Funck, Emil Layyous Ekstern lektor emlf@edu.au.dk 1483
Hald, Charlotte Lange Ph.d.-studerende chel@edu.au.dk 1483, 628
Hammershøj, Lars Geer Lektor lgha@edu.au.dk +4587163786 B, 103c
Harsbo, Rasmus Ph.d.-stipendiat rharsbo@edu.au.dk +4593588296 B, 217
Hedegaard, Maria Louise Larsen Ekstern lektor marhed@edu.au.dk
Hesselberg-Thomsen, Mia Ph.d.-studerende miaht@edu.au.dk
Hørning Hansen, Søren Ph.d.-studerende sh@edu.au.dk
Jacobsen, Stine Ekstern lektor stja@edu.au.dk +4593522004 B
Jensen, Anna Skov Videnskabelig assistent asj@edu.au.dk
Jensen, Bente Professor Emerita bj@edu.au.dk +4522119726 B, 114b
Juelskjær, Malou Lektor malou@edu.au.dk +4593521448 B, 105c
Juul, Ida Lektor Emerita juul@edu.au.dk +4593508185 B, 114b
Kardyb, Daniel Videnskabelig assistent dfsk@edu.au.dk
Kjeldsen, Niels Rudolf Emil Ekstern lektor rudolf@edu.au.dk B, 108
Knudsen, Hanne Lektor hakn@edu.au.dk +4593508940 B, 103e
Kofoed, Jette Lektor jeko@edu.au.dk +4540433801 B, 105a
Krejsler, John Benedicto Professor MSO jok@edu.au.dk +4593508190 B, 218
Kristensen, Jens Erik Lektor emeritus jek@edu.au.dk +4526320899 B, 114b
Læssøe, Jeppe Professor emeritus jepl@edu.au.dk +4529164446 B, 104
Larsen, Steen Nepper Lektor stla@edu.au.dk +4550583380 B, 103g
Lima, Cristian Jose Ekstern lektor au588538@edu.au.dk
Lindahl Thomassen, Mette Ph.d.-studerende melt@edu.au.dk 1483, 631
Lysgaard, Jonas Andreasen Lektor jonas@edu.au.dk +4593508101 B, 206
Madsen, Miriam Lektor mirm@edu.au.dk +4520842672
Mariager-Anderson, Kristina Lektor kma@edu.au.dk +4593508044 B, 215
Meier, Flemming Georg Studielektor meier@edu.au.dk +4522161379 B, 227
Møller Schmidt, Bea Ph.d.-stipendiat bms@edu.au.dk B, 234
Monty, Anita Ekstern lektor au709307@edu.au.dk
Moos, Lejf Lektor emeritus moos@edu.au.dk B, 108
Moscovitz, Hannah Postdoc hm@edu.au.dk B
Nielsen, Johan Bundgaard Ph.d.-studerende jbn@edu.au.dk +4524850004 intet lokale pr 16.9.23
Nordentoft, Helle Merete Lektor hmn@edu.au.dk +4529426676 B, 223
Olsen, Frederik Boris Hylstrup Ph.d.-studerende frol@edu.au.dk B, 106
Pedersen, Lars Dahl Ph.d.-studerende ldp@edu.au.dk B, 106
Plotnikof, Mie Lektor mp@edu.au.dk +4561719495 B, 216
Puge, Katrine Ph.d.-stipendiat puge@edu.au.dk B, 116
Rasmussen, Lisa Rosén Lektor lisa@edu.au.dk +4525671951 B, 103d
Rathje, Nadia Raphael Ph.d.-studerende nrr@edu.au.dk +4525214566 B, 226
Ratner, Helene Friis Lektor helr@edu.au.dk +4530826019 B, 211b
Ravn, Ib Lektor emeritus ravn@edu.au.dk +4528959501 B, 114b
Rokoguniwai, Maria Birch Ph.d.-stipendiat maro@edu.au.dk B, 234
Schrøder, Ida Postdoc idsc@edu.au.dk +4593522525 B, 214
Sprogøe, Jonas Ekstern lektor jons@edu.au.dk
Staunæs, Dorthe Professor dost@edu.au.dk
Thomsen, Rie Professor MSO riet@edu.au.dk +4529426686 B, 230
Wahlgren, Bjarne Professor wahlgren@edu.au.dk +4526306679 B, 203
Wichmann-Hansen, Gitte Seniorforsker gwh@edu.au.dk +4542429707 1483, 627
Zangrandi, Ester Ph.d.-stipendiat esza@edu.au.dk +4593508347 B, 217