DPU

Aarhus Universitets segl

Afdeling for uddannelsesvidenskab

Uddannelser

Bachelor- og kandidatuddannelsen i Uddannelsesvidenskab har til formål at give de studerende et bredt kendskab til teori og metodeanvendelse inden for uddannelsesvidenskab og færdigheder i at identificere, formulere og analysere uddannelses- og læringsmæssige problemstillinger i en samfundsmæssig kontekst.

Uddannelserne skal endvidere kvalificere til erhvervsmæssig beskæftigelse indenfor et bredt erhvervsfelt, hvor man beskæftiger sig med uddannelse, læring, forvaltning, humane ressourcer og kompetenceudvikling samt danne baggrund for anden fortsat uddannelse. Uddannelserne beskæftiger sig altså med læring, udvikling, styrings- og socialiseringsprocesser på individ, institution/organisation og samfundsniveau, samt de komplekse forhold herimellem.

Uddannelserne befinder sig i spændingsfeltet mellem samfundsvidenskabelige og humanistiske teorier og metoder med afsæt i aktuel uddannelsesforskning og perspektiver på uddannelsesforskning som: sociologi, psykologi, antropologi, pædagogik, didaktik, uddannelseshistorie, læringsteori, samtidsdiagnostisk, policy og filosofi. Uddannelsesvidenskab anlægger hermed et tværdisciplinært perspektiv på transformationer, politik, styring, konflikter, konsekvenser og muligheder for uddannelse som fænomen. Uddannelserne vægter indføring i videnskabsteoretiske og metodiske problemstillinger og færdigheder som baggrund for systematiske, metodiske og kritiske undersøgelser og analyser i det uddannelsesvidenskabelige felt.

Uddannelsens pædagogiske vision er kontinuerligt at gøre uddannelsen (sig selv) til genstand for studerendes videnskabelige iagttagelser mhp. at udvikle de studerendes akademiske kompetencer og sikre sammenhæng og udvikling mellem teori og praksis.

Bacheloruddannelse

Kandidatuddannelse

Videnskabelige medarbejdere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Aarkrog, Vibe Lektor viaa@edu.au.dk +4593522064 B, 103b
Andersen, Julie Reng Videnskabelig assistent jra@edu.au.dk 1483, 633
Andresen, Bent B. Emeritus bba@edu.au.dk B, 108
Bach, Katrine Mygind Videnskabelig assistent kmb@edu.au.dk 1483, 633
Bramming, Pia Lektor bramming@edu.au.dk +4521844164 B, 205
Brandi, Ulrik Lektor brandi@edu.au.dk +4521653717 B, 201
Breengaard, Michala Hvidt Postdoc mhb@edu.au.dk B, 311
Bregnballe, Nanna Videnskabelig assistent nb@edu.au.dk B, 112b
Brøgger, Katja Lektor kb@edu.au.dk +4593508478 B, 213
Christensen, Søren Lektor socr@edu.au.dk +4587163623 B, 103h
Cone, Lucas Ph.d.-studerende luco@edu.au.dk
Cort, Pia Seidler Lektor cort@edu.au.dk +4593522242 B, 211a
Elkjær, Bente Professor elkjaer@edu.au.dk +4550995380 B, 204
Fals, Katinka Bundgård Ph.d.-studerende katinka@envs.au.dk 7407, 138
Frandsen, Thea Krøner Videnskabelig assistent thkf@edu.au.dk B, 116
Hald, Charlotte Lange Ph.d.-studerende chel@edu.au.dk
Hammershøj, Lars Geer Lektor lgha@edu.au.dk +4587163786 B, 103c
Harsbo, Rasmus Ph.d.-studerende rharsbo@edu.au.dk +4593588296
Hedegaard, Maria Louise Larsen Ph.d.-studerende marhed@edu.au.dk
Hesselberg-Thomsen, Mia Ph.d.-studerende miaht@edu.au.dk
Hørning Hansen, Søren Ph.d.-studerende sh@edu.au.dk
Jensen, Anna Skov Videnskabelig assistent asj@edu.au.dk B, 112b
Jensen, Bente Professor Emerita bj@edu.au.dk +4522119726
Jimenez, Greta Ph.d.-studerende greta.jimenez@edu.au.dk D, 147
Juelskjær, Malou Lektor malou@edu.au.dk +4593521448 B, 105c
Juul, Ida Lektor juul@edu.au.dk +4593508185 B, 105a
Kardyb, Daniel Videnskabelig assistent dfsk@edu.au.dk
Knudsen, Hanne Lektor hakn@edu.au.dk +4593508940 B, 103e
Kofoed, Jette Lektor jeko@edu.au.dk +4540433801 B, 105a
Krejsler, John Benedicto Professor MSO jok@edu.au.dk +4593508190 B, 218
Kristensen, Jens Erik Lektor jek@edu.au.dk +4526320899 B, 103g
Laage-Thomsen, Jakob Postdoc jlt@edu.au.dk B, 234
Læssøe, Jeppe Professor emeritus jepl@edu.au.dk +4529164446 B, 104
Larsen, Philip Videnskabelig assistent pl@edu.au.dk B, 112b
Larsen, Steen Nepper Lektor stla@edu.au.dk +4550583380 B, 102a
Lindahl Thomassen, Mette Ph.d.-studerende melt@edu.au.dk
Lysgaard, Jonas Andreasen Lektor jonas@edu.au.dk +4593508101 B, 206
Madsen, Miriam Adjunkt mirm@edu.au.dk 1483, 630
Mariager-Anderson, Kristina Lektor kma@edu.au.dk +4593508044 B, 215
M. Blaabjerg-Zederkoff, Daniel Videnskabelig assistent dmbz@edu.au.dk 1483, 633
Meier, Flemming Georg Studielektor meier@edu.au.dk +4522161379 B, 227
Moos, Lejf Lektor emeritus moos@edu.au.dk B, 108
Moscovitz, Hannah Postdoc hm@edu.au.dk B
Nielsen, Johan Bundgaard PhD jbn@edu.au.dk +4524850004 intet lokale pr 16.9.23
Nordentoft, Helle Merete Lektor hmn@edu.au.dk +4529426676 B, 223
Olsen, Frederik Boris Hylstrup Ph.d.-studerende frol@edu.au.dk
Pedersen, Lars Dahl Ph.d.-studerende ldp@edu.au.dk
Plotnikof, Mie Lektor mp@edu.au.dk +4561719495 B, 216
Puge, Katrine Ph.d.-studerende puge@edu.au.dk
Rasmussen, Lisa Rosén Lektor lisa@edu.au.dk +4525671951 B, 103d

Seneste publikationer

Sortér efter: Dato | Forfatter | Titel

KONTAKT


Afdelingsadministrator - uddannelse

Katrine Mygind Bach

Videnskabelig assistent

Forperson for Uddannelsesnævn

Afdelingsadministrator - generelt