Pædagogisk antropologi beskæftiger sig med kulturelle og sociale processer i pædagogiske sammenhænge. Den pædagogiske antropologi tager sit empiriske udgangspunkt i studier fra forskellige steder i verden og er kendetegnet ved etnografiske, kritiske og kontekstualiserede undersøgelser af pædagogiske forhold og læreprocesser, ofte i et komparativt perspektiv.
Pædagogiske sammenhænge er således det overordnede genstandsfelt og spænder bredt fra klassiske pædagogiske institutioner (skoler, daginstitutioner, universiteter) til pædagogiske processer i andre sammenhænge som religiøse institutioner, foreninger, familier, virksomheder og andre sociale fællesskaber.
Afdelingen for pædagogisk antropologi udbyder kandidatuddannelsen i Pædagogisk Antropologi og den engelsksprogede kandidatuddannelse Anthropology of Education and Globalisation.
Afdelingen mistede i februar 2017 en kær kollega, kultursociolog Charlotte Palludan, der gennem mange år har forsket i daginstitutioner, familieliv og børn med en særlig interesse for reproduktion og ulighedsskabende processer.